Odezwa Prezydenta Miasta Tarnowa „Tarnów dla Ukrainy”
„Tarnów dla Ukrainy”
Szanowni Państwo, Drodzy Tarnowianie,
w związku z trwającym konfliktem zbrojnym na Ukrainie oraz w ślad za podjętą uchwałą Rady Miejskiej w Tarnowie, Tarnów bardzo aktywnie niesienie pomoc uchodźcom z walczącej Ukrainy.
Ci, którzy przybywają do Tarnowa, przebywają w dawnej bursie przy ul. św. Anny, w hotelach, ale także u tarnowskich rodzin, które w pięknym geście solidarności zadeklarowały chęć przyjęcia ich pod swój dach. Od ubiegłego piątku zbierane są dary dla osób walczących w Ukrainie oraz ich rodzin, które przed działaniami wojennymi schroniły się w naszym mieście. W pomoc dla naszych ukraińskich przyjaciół zaangażowane są setki wolontariuszy, którzy każdego dnia niosą realną pomoc ofiarom wojny. W mieście działają dwa punkty informacyjne, punkt wsparcia rzeczowego przy ul. Wałowej 37; organizowana są także zbiórki darów, pomoc prawna i finansowa. Te i wiele innych działań koordynują i realizują służby miejskie. Nie byłyby one jednak możliwe gdyby nie zaangażowanie mieszkańców, za które bardzo serdecznie dziękuję.
Jak Państwo zapewne wiedzą, na dworcu PKP utworzony został punkt informacyjny dla uchodźców, którzy przybywają do naszego miasta. Pracują w nim wolontariusze, którzy – oprócz udzielania informacji – oferują również ludziom uciekającym przed wojną jedzenie i środki pierwszej potrzeby. Ze względu na coraz większą liczbę osób przybywających do naszego miasta, codziennie zwiększa się i zmienia liczba potrzeb. Obecnie najbardziej poszukiwane są jednorazowe miski na zupę, w których będzie można podać posiłek uchodźcom oraz sztućce. Wolontariusze informują nas, że na liście potrzeb są: termosy oraz kubki termiczne, słoiczki z jedzeniem dla małych dzieci, musy w tubkach, soki dla najmłodszych w lekkich opakowaniach, produkty i przekąski suche (np. kabanosy), żywność długoterminowa oraz typu instant, którą można łatwo i szybko przyrządzić oraz wody butelkowane (najlepiej o pojemności 0,5 litra). Nie bez znaczenia są także środki opatrunkowe i leki, którymi możemy pomóc podróżującym uchodźcom. Szczególnie potrzebne są bandaże, plastry z opatrunkiem, sterylne kompresy, środki odkażające, maści na odparzenia, wody utlenione, syropy przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla dzieci, artykuły higieniczne dla kobiet, pampersy dla dzieci i dorosłych i papier toaletowy. Niezbędne są także śpiwory, pościel, karimaty, koce (zwłaszcza termiczne). Nie jest natomiast przyjmowana odzież wierzchnia. Cały czas trwa także zbiórka darów dla mieszkańców naszych miast partnerskich: Białej Cerkwii, Winnicy i Tarnopola.
Produkty te można przynosić do dwóch miejskich punktów zbiórek – Hali Widowiskowo-Sportowej Pałacu Młodzieży przy ul. Gumniskiej (punkt czynny codziennie w godz. 9-17) oraz siedziby Straży Miejskiej przy ul. Nadbrzeżnej Dolnej (obiekt czynny całodobowo, jednak prosimy korzystać z niego w czasie gdy hala jest zamknięta). Przygotowane na zbiórkę paczki powinny zawierać dokładny, wyraźny opis (nazwę produktu, rozmiar/pojemność, liczba). Warto kupować jeden rodzaj produktów, np. karton mydła, chusteczek czy makaronu. Ułatwia to bowiem wolontariuszom ich dalszą segregację i dystrybucję. Ważne, by produkty na zbiórkę były przekazywane w idealnym stanie – z szacunku dla drugiej osoby pamiętajmy, by rzeczy te były czyste, wyprane, najlepiej nowe.
Tarnów pomaga Ukrainie pod dziewięciu dni. Dzięki mieszkańcom naszego miasta, harcerzom, medykom, tłumaczom, pomoc ta realizowana jest szybko i sprawnie, całodobowo. Nasi dotychczasowi dzielni wolontariusze potrzebują wsparcia. Dlatego zwracam się z apelem o aktywne przyłączenie się do organizowanej akcji pomocowej. Osoby, które chcą zostać wolontariuszami i pomóc w różnego rodzaju działaniach na rzecz Ukrainy, proszone są o kontakt z Tarnowskim Centrum Informacji, które udziela szczegółowych informacji na temat możliwości wolontariatu pod numerem tel. 14 688 90 94. Dyżur prowadzony jest od godz. 8 do 20 w dni powszednie, natomiast w weekendy od 9 do 17.
Chciałbym wyrazić olbrzymią wdzięczność osobom, które już teraz przyjęły uchodźców z Ukrainy oraz zapewnić, że nie zostaniecie Państwo bez pomocy. Jedną z jej form jest punkt wsparcia rzeczowego na uchodźców, który mieści się przy ul. Wałowej 37, gdzie będą oni mogli otrzymać między innymi żywność, środki higieny oraz produkty dla dzieci. Punkt działa od poniedziałku do piątku od godz. 9 do 17, z przerwą na zaopatrzenie między 12 a 13. Żeby z niego skorzystać, należy wypełnić formularz, który dostępny jest na miejscu. Trzeba koniecznie mieć ze sobą dokument, z którym przekraczało się granicę. Ważna jest data pieczątki od Straży Granicznej – nie może być wcześniejsza niż 23 lutego bieżącego roku.
Szanowni Państwo, to tylko kilka z działań, które miasto realizuje wspólnie z mieszkańcami na rzecz naszych przyjaciół z Ukrainy. Jest ich więcej, a wszystkie są możliwe dzięki Państwa otwartości i ofiarności. Jestem wdzięczny i dumny, że w tym trudnym czasie Tarnów nie pozostał obojętny na dramat wojenny, jaki toczy się za naszą wschodnią granicą, a jego mieszkańcy nie zawiedli i pośpieszyli z pomocą. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się zrobić jeszcze więcej dla Ukrainy.
Roman Ciepiela
Prezydent Tarnowa