Parafia rzymskokatolicka w Tarnowie – kościół na Terlikówce
Historia kościoła
Projekt nowego kościoła
grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Licznik odwiedzin

094794
Dzisiaj: 40
Wczoraj: 41
W tym miesiącu: 192
W tym roku: 11754
Online: 1

KANCELARIA

Kancelaria parafialna przy ul. Esperantystów 7 czynna:
środa: 17.00 – 17.45
sobota: 8.00 – 9.30
W sprawach pilnych o każdej porze.

Tel.: 14 626 88 85 kom.: 662 440 561

malrzenstwo01
Informacje dla osób chcących zawrzeć sakrament małżeństwa w naszym kościele

W kancelarii parafialnej zgłaszamy się najpóźniej trzy miesiące przed datą ślubu z następującymi dokumentami (jednak „termin ślubu” warto zarezerwować wcześniej):

  1. Dokument tożsamości (ważny).
  2. Skierowanie od ks. proboszcza (narzeczonej lub narzeczonego) – jeśli żadne z nich nie należy do naszej parafii (jeżeli któreś z narzeczonych należy do naszej parafii, skierowania nie potrzeba).
  3. Świadectwo chrztu (wybrane w parafii chrztu nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed datą ślubu).
  4. Świadectwo bierzmowania (potrzebne, jeżeli nie ma adnotacji na świadectwie chrztu o jego przyjęciu) – wybrane w parafii, do której należało się w czasie przyjmowania bierzmowania.
  5. Świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej (świadectwo z ostatniej klasy szkoły średniej lub zawodowej z oceną z religii).
  6. Świadectwo ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej.

Narzeczeni są zobowiązani do:

  1. Dwóch rozmów w kancelarii parafialnej.
  2. Uczestnictwa w trzech spotkaniach w Poradni Życia Rodzinnego.
  3. Odprawienia dnia skupienia przed sakramentem małżeństwa.
  4. Przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.
  5. Przedstawienia zaświadczenia o wygłoszeniu zapowiedzi przedślubnych (prośbę o wygłoszenie zapowiedzi narzeczeni otrzymują po pierwszej rozmowie w kancelarii i dostarczają ją do swojej parafii zamieszkania).
  6. Narzeczeni muszą się zgłosić się w Urzędzie Stanu Cywilnego i wybrać zaświadczenie do ślubu konkordatowego, a następnie dostarczyć je do parafii, gdzie będą zawierać sakrament małżeństwa (zaświadczenie wybrać z USC nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą ślubu). Jeśli osoby chcące zawrzeć sakrament małżeństwa mają już ślub cywilny, przedstawiają w kancelarii zaświadczenie o jego zawarciu wydane przez USC.
  7. W przypadku wdów i wdowców, którzy byli związani sakramentem małżeństwa, przedstawiają świadectwo zgonu współmałżonka.

Osoby mieszkające na stałe lub od dłuższego czasu za granicą, a planujące ślub w naszym kościele, po uzgodnieniu u nas terminu, najlepiej niech zgłoszą się do parafii lub duszpasterstwa polonijnego w miejscu zamieszkania (wykaz), nie później niż na 3 miesiące przed planowanym ślubem, aby na miejscu przeprowadzić rozmowy kanoniczno-duszpasterskie.

obraczki

Zaświadczenie dla rodzica chrzestnego:

Zaświadczenie to jest dokumentem urzędu parafialnego potwierdzającym, że osoba prosząca o nie – zamieszkała faktycznie na terenie parafii (co najmniej od 3 miesięcy) – jest wierząca i praktykująca i może pełnić funkcję rodzica chrzestnego.

Osoba, która ma być rodzicem chrzestnym, musi mieć skończone 16 lat, musi być ochrzczona i po bierzmowaniu i należeć do Kościoła Katolickiego. Ponadto musi rzeczywiście mieszkać na terenie parafii (miejsce zameldowania nie ma znaczenia). Nie może mieć przeszkód (np. związek niesakramentalny).

Kodeks Prawa Kanonicznego o rodzicach chrzestnych:

Rozdział IV
CHRZESTNI

Kan. 872
Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki.

Kan. 873
Należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych.

Kan. 874
§ 1.
Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
1) jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
2) ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
3) jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
4) jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
5) nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.